Regeneráció

2023.10.24

A MASSZÁZSOK FONTOSSÁGA EGY ATLÉTA KARRIERJÉBEN

Milyen életkorban, milyen gyakran érdemes masszíroztatni? Milyen a jó masszázs? Tényleg hozzá tud szokni a test és "elkényelmesedhetünk"?

A masszázs az egyik legjobb, és legszükségesebb regenerációs módszer. Minden sportágban fontos, sőt legutóbb egy zenész oldalán is láttam, hogy minden koncertje előtt masszíroztat. Ez az egyik, vagy talán a legjobb regenerációs módszer.

Egy jó masszőr aranyat ér, és a legjobbak azt vallják, hozzájuk elég egy héten egyszer menni! Tehát heti egy alapos masszázzsal fent lehet tartani egy sportoló egészséges állapotát. Egy jó szakember nem óvja a kezét és az ujjait, alaposan bemelegíti az adott testrészt először, majd keményen megmasszírozza azt. Szakmailag arra kell még figyelni, hogy erős edzés előtt nem szabad menni. Személyes véleményem alapján a legjobb egy kemény edzés után vagy könnyű nap, szintén az edzés után masszíroztatni. A kérdés az, hogy hány éves kortól ajánlott ez a fajta regeneráció?

Tapasztalatom és a környezetem eseményei alapján, azt gondolom 20 éves korig, ha leszakad az ember lába, másnapra visszanő az. Alapból talán nem is igényelne egy közép- hosszútávfutó szervezete masszázst, ugyanakkor már itt érdemes a prevencióval foglalkozni, és megelőzni a későbbi problémákat, sérüléseket.

Azt gondolom 17 éves korig, nem szükséges ez a módszer, majd 17-19 éves kor között már havonta egyszer legalább érdemes masszíroztatni. Ha egy gyógyfürdőbe áztatja magát az ember, ahol esetleg még erős vízsugaras lehetőségek is vannak, az is megfelelő lehet ekkor.

20-től 23-24 éves korig szerintem már legalább kéthetente egyszer élni kell ezzel a regenerációs módszerrel.

23-24 éves kor felett, ha valaki annyira kitartó, hogy még nem hagyta abba az atlétikát, mindenképp fokozottan figyelnie kell a regenerációra, hisz a terhelés vélhetőleg csak nőtt nála, ugyanakkor a teste már nem a 17 éves korában érvényes kicsattanó regenerációs képességekkel bír. Innentől kezdve heti 1 alkalom a javasolt. Edzőtábor, vagy extra terhelés esetén heti 2x is érdemes lehet elmenni. Ezen nem szabad spórolni. Tudom, hogy anyagi ráfordítást igényel, energiát és időt, de enélkül rövid időn belül garantált a sérülés. Egy sérülésből pedig több idő, energia és pénz felépülni, mint amit a masszázzsal a megelőzésére kell fordítani.

Vannak olyanok, akik azt vallják, hogy ez a módszer elkényelmesíti a testet, és nem hasznos. Ha pedig kimarad egy két alkalom a test rosszabb állapotban lesz, mint enélkül. Én azt gondolom, hogy ez így ahogy van csak egy magyarázkodás, pusztán egy kreált kifogás. Igenis hasznos és szükséges dolog. Ráadásul ha találsz egy emberileg is szuper masszőrt, még egy kellemes társalgás is jár az egésszel, a rohanó világunkban 1-másfél óra békés nyugalom!

Tehát összefoglalva:

Fontos a jó masszázs, jó masszőr. Heti 1x elég, 1- másfél óra időtartam, ne féltse az ujjait a mester. Megelőzésre is jó, nemcsak sérülés kezelésre. Szükséges és nélkülözhetetlen regenerációs módszer 23-24 éves kor fölött közép- hosszútávfutó atlétáknál.

JAVASLATOM, mely a saját szubjektív véleményemen alapul, és pusztán a segítségnyújtás vezérel benne:

17-19 között havi 1 alkalom legalább

20-23 között minimum kéthetente 1x

24- heti rendszerességgel

kép: Natura Thermo Spa


Melyik a legjobb pihenési mód?

Fontos a pihenés, de nem mindegy hogyan! Ez inkább a szabadidő sportolóknak szól és a nem sportolóknak.


 A CSERESZNYE JÓTÉKONY HATÁSAI!

Forrás: runnersworld.hu 


A REGGELI VÍZKÚRA JÓTÉKONY HATÁSAI!

Egy Japán módszert alkalmazom már pár hónapja, és merem ajánlani is. A reggeli vízkúra abból áll, hogy reggel meg kell inni 0,8-1l vizet, és 45 percig nem szabad ezután se enni, se kávézni.

A módszer hidratálja a szervezet, javítja a vérkeringést és segíti a szervezetben lévő salakanyagok elszállítását. Szűrt vízzel ajánlott (ásványvíz nem javasolt).

Először csak 2 pohár vízzel próbáljátok, aztán mehet a 3-5. Mellékhatása nincs, kellemetlen érzéssel nem jár. Érdemes kipróbálni!

kép: Bing saját terv


Miért fontos a víz?


Top 6 tanács az egészséged megőrzéséhez!


5 ok, hogy hűvösebb szobában aludj!